Neden Amerika’da Futbol Yaygın Değildir?

Günlük yaşantımızda spor her insanın hayatında olmazsa olmazların başında gelmektedir. Her insan spor ile bir şekilde hayatını kesiştirdiği noktaları vardır. Kimileri spor yapmaktan hoşlanırken, kimileri de spor yapanları izlemekten keyif almaktadır. Hal böyle olunca da geniş çaplı bir şekilde değerlendirildiğinde spor bir meslek dalı olarak görülmeye başlıyor. Ayrıca bu sporun yaygın olmamasını Betboo sitesi şöyle açıklıyor: ABD’de lisanslı bahis sitesinin az olması nedeniyle bu spor dalına olan ilgi azdır.

Neden Amerika’da Futbol Yaygın Değildir

Neden Amerika’da Futbol Yaygın Değildir

Spor yapan ya da sporu yakından takip eden insanlar her zaman kendisine aktif spor yaşantısını sürdürmüş kişilerden örnekler almaktadır. Tabi ki bu ilgi her insanın yaşam sürdüğü coğrafyaya göre de değişiklik gösteriyor. Dünyanın her bölgesinde insanlar farlı bir spor dalıyla ilgilendiği görülse de, birçok ülkede vazgeçilmez sporlar arasında ilk sırada futbol geliyor. Ancak bu ülkeler arasında Amerika’ya bakılacak olur ise, daha çok Basketbol ve Amerikan futboluna yöneldikleri göze çarpıyor. Hal böyle olunca da, birçok insanın aklına neden Amerika’da futbol yayın değildir sorusu gelmeye başlıyor.

Futbolun yerini Amerikan futbolu alıyor

Popüler spor dalları arasında ilk sırayı Amerikan Futbolu ve Basketbol almış olsa da, ülkede futbol ile ilgilenmeyenlerin yok denecek kadar az olduğunu söylemekte mümkün değildir. Her ne kadar ülke milli takımı farklı turnuvalarda destekleniyor olsa da, ABD MLS Ligi’nde birçok Avrupalı ünlü futbolcularında yer aldığı takımlar mevcuttur. Ülke genelinde insanların ilgisini birazda futbola çekebilmek için her yıl takımlar popüler olmuş oyunculardan transfer etmektedir. Ancak yine de bir İngiltere Premier Ligi, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga ve Fransa Legue 1 gibi izlenim aldığı söylenemez.

ABD’li insanlar yoğun bir şekilde Amerikan futboluna ağırlık verdiği için, Ulusal Futbol Ligi (NFL)’nin yayın haklarını elinde bulunduran NFL TV birçok karşılaşmayı milyarlarca dolara sattığını söyleyebiliriz. ABD ülkesindeki insanların en fazla internet ortamında arattığı kelimelerin başında da NFL gelmektedir. Her ne kadar diğer ülkelerdeki insanların pek ilgisini çekmiyor olsa da, ülke genelinde popüler olması, sponsorluk anlaşmaları ve oyuncuların gelirleri de üst düzeyde olmasına neden oluyor.

NBA basketbol karşılaşmaları nefes kesiyor

Ancak Amerika’da aynı durumun nefes kesen basketbol karşılaşmalarının oynandığı Stephen Curry, LeBron James ve Kevin Durant gibi isimlerin yer aldığı NBA ligi için söyleyebilmek mümkün değildir. Çünkü dünyanın dört bir yanından basketbol sevenlerin kendi ülkelerinde oynanan liglerdeki karşılaşmalar dışında NBA ligini yakından takip ettiğini söyleyebilmek mümkün. ABD ülkesinde popülerliğini hiç bir zaman yitirmeyen NBA dünya sayısı milyarlara dayanan kişiler tarafından yakın takibe alınmış durumda. Böylelikle NBA TV diğer ülkelere de yayılarak yayın haklarının milyarlarca dolara satışını gerçekleştiriyor. Ülkedeki NBA basketbolunda efsaneleşmiş yıldızlar Michael Jordan ve Kobe Bryant gibi efsaneler halen internet ortamındaki aramalara takılıyor durumda.