Major Futbol Ligi – MLS

Latin Amerika Futbol ligi ve Kanada futbol liglerinin en üst düzeydeki ligi olarak kabul görmüş Major Futbol Ligi (MLS) 19 takımdan oluşmaktadır. Mücadele eden takımların 16 adeti ABD ülkesinde diğer kalan 3 takım ise Kanada’da yerleşim sağlamıştır. Gerçekleşen karşılaşmalar Doğu ve Batı olmak üzere iki grup halinde yapılmaktadır.

Major Futbol Ligi – MLS

Major Futbol Ligi – MLS

Major League Soccer

16’sı ABD, 3’ü Kanada takımlarının mücadele ettiği Major League Soccer Mart ayında başladıktan sonra Ekim ayında son bulmaktadır. Liglerde mücadele edecek 19 futbol kulüpleri kendi konumlarına göre iki farklı grup içerisinde bulunur. Batı grubunda mücadele edecek takımların sayısı 9 iken, doğu grubunda ise 10’dur. Her futbol takımı normal şekilde devam edecek sezon içerisinde 17 adet kendi evinde 17 adette deplasmanda toplamda 34 maç yapmış olacaktır.

Batı grubu takımları kendi grubunda yer alan takımlar le 3 maç, doğru grubundaki takımlar ile 1 maç yapmaktadır. Doğu grubunda olan takımlar ise grubundaki 7 takım ile üç maç, 2 takım ile de iki maç ve diğer batı grubundaki takımlar ile de 1 maç karşı karşıya gelir.

Sezon ortalarına gelindiği zaman, ligdeki en iyi oyuncular arasından seçilen karma takım ile diğer dünya liglerindeki bir takımın karşı karşıya geleceği All-Star Maçı adı altında bir özel karşılaşma düzenlenir.

MLS’de normal sezon tamamlandıktan sonra en çok puan sahibi olan takım MLS Supporters’ Shield adındaki kupayı almaya hak kazanır. Gruplarında ilk beş sırada bulunan takımlar, oynanacak playoff karşılaşmaları sonrasında birde MLS Kupası maçı oynamaktadır.

Major Futbol Ligi Takımları

Chicago Fire, Chivas USA, Colorado Rapids, Columbus Crew, D.C. United, FC Dallas Houston Dynamo, Los Angeles Galaxy, New England Revolution, New York Red Bulls, Philadelphia Union, Portland Timbers, Real Salt Lake, San Jose Earthquakes, Seattle Sunders FC, Sporting Kansas City, Toronto FC ve Vancouver Whitecaps FC isimlerini almış futbol takımları mücadele eder.

Major Futbol Ligi takımları NBA takımlarının transfer mantığı ile doğru orantıda hareket etmektedir. Her takım düşük miktarda bir transfer bütçesine sahiptir. Söz konusu bütçede federasyonca belirlenmektedir. Federasyon havuz içerisinden takımlara bir miktar para vermektedir. Böylelikle takımlarda bu transfer bütçesi ile yerel transfer ve Uluslararası transfer döneminde oyuncularını belirler. Yerel transferde takımlar kendi arasında takasa dayalı transferler gerçekleştirirken, Uluslararası transferde farklı ülkelerde oynayan oyunculardan transfer gerçekleştirir. Her ne kadar üst düzey oyuncular dünya liglerinden transferleri için teklifleri kabul etmemiş olsa da, daha çok emeklilik yaşı gelmiş popüler düzeyde olan oyuncuları MLS’de görebilmek mümkündür.