Latin Amerika Futbol Ligleri

Futbol ile yakından ilgilenen insanların aklına Latin Amerika Futbol Ligleri denildiğinde Brezilya ve Arjantin gelmektedir. Fakat Güney Amerika oldukça büyük bir kıta olduğu için adı geçen iki ülke ancak kıtanın’lik ölçümü almaktadır. Gerçekleşen futbol etkinlikleri olarak değerlendirilecek olduğunda bu iki ülke hem milli takımları hem de kulüp takımlarıyla Güney Amerika kıtasında oynanan futbolu ele almıştır.

Latin Amerika Futbol Ligleri

Latin Amerika Futbol Ligleri

Kıta üzerinde yer alan diğer önemli ülkeler ise Bolivya, Kolombiya, Şili, Falkland Adaları, Ekvador, Guyana, Fransız Guyanası, Paraguay, Panama, Surinam, Peru, Tabago, Uruguay, Trinidad ve Venezuella’dır. Güney Amerika Futbol Federasyonu (CONMEBOL) çatısı altında toplanan ülkeler Arjantin, Brezilya, Şili, Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Peru, Venezüella, Paraguay ve Uruguay ülkeleridir.

Dünyadaki diğer ülkelerin kendi aralarında futbola karşı ilgi düzeyleri de farklılık göstermektedir. Fakat söz konusu iki ülke arasındaki rekabet futbola dayandığı zaman tribünleri doldurmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise Günay Amerika ülkeleri için futbol ‘’halkın’’ sporu olarak görülmesidir. Ekonomik açıdan Avrupa ülkelerine göre daha geri seviyelerde olan ülke insanları, kendisini futbola adamıştır. Ülkelerde oynanan futbol karşılaşmalarındaki kuralı Güney Amerika Futbol Federasyonu (CONMEBOL) tarafından belirlenmektedir. Ülke takımları bu sisteme uyacak şekilde belirlenmiş program takvimine göre karşılaşmalarını oynar.

Apertura ve Clausura

Apertura ve Clausura olarak iki farklı sezona ayrılır

Latin Amerika halkı Güney Amerika futbol liglerindeki karşılaşmaların Apertura (Açılış) ile başlayıp Clausura (Kapanış) ile son bulduğunu bilmektedir. Ancak insanların bu terimler ile alakalı pek bilgisi olduğu söylenemez. Çünkü hiç kimse bu terimlerin araştırmasına gitmeyi düşünmemiştir. Aslında bakılacak olur ise, kıtada bulunan Brezilya ülkesi dışında tüm ülke federasyonları sisteme dayalı şekilde hareket eder. Brezilya’da ise tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, bir takımın diğer takımlar ile kendi evinde ve deplasmanda birer kez karşılaştığı lig sistemine dayalı şekilde oynanmaktadır.

Kendi ülkesinde şampiyon olmuş takımlar, diğer liglerdeki takımlar ile bir kez karşı karşıya gelir. En yüksek puanı alan takım Clausura’nın şampiyonu olarak gösterilir. Yine devam eden sezonun ikinci yarısında ise Apertura başlar ve aynı clausurada olduğu gibi şampiyon belirlenir. Yani bir sezon içerisinde iki adet şampiyon takım olmuş olur.

Güney Amerika’nın şampiyonlar ligi Copa Libertadores

Ocak sonunda ön elemeleri başlayan, Şubat ve Nisan ayları ortasına kadar grup karşılaşmaları devam eden Libertadores Kupası büyük heyecanlara sahne olmaktadır. Toplam 38 takımdan oluşan grup karşılaşmaları tamamlandıktan sonra şampiyon olan takım ise Şampiyon Kulüpler Kupası maçına çıkmaya hak kazanır.